Posiadanie sprzętu narciarskiego to ogromna odpowiedzialność. Niestety ceny sprzętu zimowego są tak wysokie, że wielu właścicieli w obawie o utratę ich dobrego stanu dba o regularne serwisy oraz o to, aby zabierać ze sobą akcesoria na stok, które pozwolą na zminimalizowanie uszkodzeń wynikających z kamieni i zanieczyszczeń na stoku. W jaki sposób dbać o swoje narty samodzielnie? Co można zrobić, aby zachować doskonały wygląd i właściwości sprzętu na dłużej?
W jaki sposób przygotować narty do sezonu narciarskiego?
Najważniejszą częścią przygotowania naszego sprzętu do sezonu zimowego jest przygotowanie krawędzi naszych nart poprze ich naostrzenie. Krawędzie należy ostrzyć od dziobu do pięty. Zalecane jest ostrzenie pod kątem 89 stopni. Warto jednak zaznaczyć, że czynność ta powinna być wykonywana w profesjonalnym serwisie narciarskim. Najczęściej usługi tego typu dostrzeżmy w przypadku serwisu ręcznego. Kolejnym krokiem jest smarowanie naszych nart, co zagwarantuje nam optymalną prędkość podczas jazdy. W celu smarowania narty należy ją ułożyć ślizgiem do góry. Smar dobierany jest według temperatury, jaka panuje w miejscu, w jakim zamierzamy zjeżdżać. Im temperatura ta będzie niższa, tym bardziej twardy typ smaru powinien wybrać serwisant. Smar należy rozprowadzać za pomocą specjalnego żelazka na gorąco. Szczotki polerowane są z użyciem szczotki.
W jaki sposób dbać samodzielnie o sprzęt narciarski?
Bardzo często narciarze zapominają o tym, że samodzielnie także mogą dbać o swój sprzęt narciarski. W domowych warunkach nie mamy możliwości smarowania nart smarem na gorąco, jednak przydatny może okazać się smar na zimno, którego nakładanie jest szybkie i proste, a sam smar jest stosunkowo tani. Cały zabieg nie zajmie więcej, niż 3 minuty, dlatego smar ten warto przynieść ze sobą na stok, aby w przypadku chęci nasmarować nim swoje narty w celu poprawy jakość jazdy. Chociaż smar na zimno zużywa się znacznie szybciej niż ten, który nakładany jest w profesjonalnym serwisie, może być skuteczną metodą ochrony przed kamieniami na stoku.
Przechowywanie nart poza sezonem
Niestety niska jakość jazdy oraz ewentualne problemy na stoku wynikają bardzo często z nieprawidłowego przechowywania sprzętu narciarskiego. Narty powinny być przechowywane w pokoju o temperaturze pokojowej oraz niskiej wilgotności. Sprzęt nie może być także oparty o betonowe ściany, gdyż woda w murze może negatywnie wpłynąć na powierzchnię naszych ślizgów. Po sezonie należy odkręcić wszystkie wiązania oraz poluzować napięcia, co pozwoli na uniknięcie ewentualnych odkształceń powstałych w wyniku przechowywania. Każdego roku przed rozpoczęciem sezonu należy pamiętać o oddaniu nart do profesjonalnego serwisu. Po każdym sezonie narty należy oczyścić z zabrudzeń oraz osuszyć.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Ważne zasady użytkowania sprzętu narciarskiego’Kiedy już będziemy na stoku, powinniśmy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie podjeżdżać na nartach do samochodu na parkingu. Nie omijamy także serwisów narciarskich. Wśród osób uprawiających sporty zimowe powielane są mylne przekonania mówiące o tym, że częstsze korzystanie z usług profesjonalnego serwisu narciarskiego sprawia, że częściej musimy z niego korzystać. To bzdura! W profesjonalnych serwisach dba się o sprzęt klienta i robi wszystko, aby zagwarantować mu jak najlepsze warunki na stoku, kiedy będzie korzystał ze sprzętu. Częsty i regularny serwis to niższe koszty usług oraz gwarancja zachowania sprzętu w doskonałym stanie przez wiele lat! Warto o tym pamiętać i stosować się do tych zasad.