Narciarstwo to popularny sport, który uprawiany jest przez osoby w całym kraju. Jeszcze kilka lat temu sport ten kojarzył się z pewnego rodzaju luksusem, jednak dziś coraz więcej osób dokonuje zakupu nart, aby na stoku prezentować się jak najlepiej. Warto jednak pamiętać o tym, że zakup sprzętu narciarskiego wiążę się z koniecznością jego regularnego serwisowania. Mowa tutaj o ostrzeniu krawędzi nart, smarowaniu ich oraz dokonywaniu przeglądu wiązań. Właściciele nart zasadniczo mają do wyboru dwie opcje- serwis nart ręczny i maszynowy. Na który warto się zdecydować?
Serwis nart ręczny czy maszynowy?
Zarówno ręczny, jak i maszynowy serwis to w pełni profesjonalne usługi, które wykonuje się w serwisie sprzętu zimowego w celu zachowania jego doskonałego wyglądu i właściwości. W przypadku ręcznego serwisu nart mówić możemy jednak o użyciu pilników diamentowych oraz innych narzędzi służących do ostrzenia naszego sprzętu. Po kilku lub kilkunastu serwisach ręcznych warto jednak zdecydować się na serwis maszynowy. Zdaniem specjalistów profesjonalny serwis skupia się na użyciu obu tych metod. Skuteczność porównywana jest do usług szwajcarskich manufaktur zegarków. Dlaczego warto zapoznać się z korzyściami, jakie płyną z zastosowania obu serwisów jednocześnie? W dzisiejszych czasach może zdarzyć się tak, że narty, które wyjechały z fabryki, zupełnie nie nadają się do szusowania. Wiele z nich tworzona jest w sposób świadomy. Producenci dodają do sprzętu informację związaną z tym, aby przed pierwszym użyciem stosowanie przygotować narty. Dzięki pomiarom specjalista może sprawdzić, czy ślizgi nart są wklęsłe. Dokładnie tak samo postępuje w przypadku krawędzi. W skrócie można więc powiedzieć, że tuning ręczny nart to doskonałe rozwiązanie, jeżeli zależy nam na przedłużeniu żywotności naszych nart, ponieważ nie ingeruje on w strukturę nart tak, jak serwis maszynowy, co przekłada się na szybszą pracę, przy jednoczesnym skróceniu żywotności naszego sprzętu.
Wady i zalety serwisu ręcznego
To doskonałe rozwiązanie sprzyjające poprawie żywotności naszych nart. Nie zbiera on tak dużej ilości materiału, jak serwis maszynowy, dlatego nie skraca tak mocno żywotności nart, jak druga forma serwisu. Oczywiście z pewnością znajdą się eksperci, którzy powiedzą, iż nowoczesne urządzenia serwisu maszynowego nie zbierają już tak dużej ilości materiału, jak starsze warianty, jednak ilość ta z pewnością będzie większa, niż w przypadku ręcznego pilnika diamentowego. Jak sytuacja wygląda tutaj z ostrzeniem i smarowaniem nart? Wymienić można tutaj metodę smarowania na gorąco profesjonalnym żelazkiem. Warto jednak zaznaczyć, że takie czynności jak planowanie, nałożenie struktury, czy podwieszanie krawędzi nie będą możliwe do wykonania w serwisie ręcznym.
Wady i zalety serwisu maszynowego
Ten typ serwisu ma swoje uzasadnione zastosowanie, jednak nie jest zalecane, aby stosować go zbyt często, gdyż może to wpłynąć na wygląd i sprawność naszych nart. Takie czynności, jak podwieszanie krawędzi, czy planowanie, a także nakładanie struktury to taki typ procedur, który wykonuje się wyłącznie w przypadkach, kiedy sprzęt narciarski tego wymaga. Skąd narciarz może dowiedzieć się, czy powinien oddać narty do serwisu maszynowego? Najczęściej informację taką uzyskuje w serwisie, gdzie pod okiem specjalistów może dowiedzieć się, w jakim stanie jest jego sprzęt narciarski i jakich czynności wymaga, aby jazda na nich była jak najbardziej przyjemna. Taki typ serwisu wykonywany jest najczęściej co kilka lat. Znacznie częściej wykonywany jest serwis ręczny.