Rodzaje butów narciarskich, charakterystyka i ich przeznaczenie

Buty narciarskie to bez wątpienia nieodzowny element stroju każdego narciarza. Zarówno osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z narciarstwem, jak i osoby wykazujące się już zaawansowanymi umiejętnościami w tym sporcie, powinny dobierać obuwie zawsze zgodnie z posiadanymi umiejętnościami oraz adekwatnie do własnych wymagań pod względem komfortu i wygody. Jazda w odpowiednio dobranych butach zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji oraz pozytywnie wpływa na przyjemność odczuwaną podczas jazdy. Poznaj poszczególne rodzaje butów narciarskich i wybierz model idealnie dopasowany do Twoich potrzeb. 

Grupa Race – zaawansowane propozycje

Buty klasy Race świetnie sprawdzają się do jazdy sportowej w przypadku zaawansowanych narciarzy, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności zwłaszcza na twardych i sztucznie naśnieżanych stokach. Buty z tej grupy będą świetnym uzupełnieniem nart klasy Race. Tego typu modele pozwalają w szybki i precyzyjny sposób wykonywać wszelkiego rodzaju skręty, co sprawia, że buty te świetnie odnajdują się w towarzystwie nart o charakterystyce slalomowej i gigantowej. Plusem tych konkretnych butów narciarskich jest możliwość wybrania stopnia flex spośród wielu propozycji, dzięki czemu można precyzyjnie dopasować ich twardość i sztywność do własnych preferencji. 

Grupa All Mountain – uniwersalne modele 

Buty z tej kategorii to propozycje, które sprawdzą się w przypadku osób rozwijających średnie i duże prędkości podczas jazdy. Ich właściwości docenią przede wszystkim zaawansowani i średniozaawansowani narciarze, którzy spędzają długie godziny na stoku, przez co potrzebują wygodnego sprzętu zapewniającego wysoki poziom komfortu. Modele te można z powodzeniem wykorzystywać do jazdy na przygotowanych trasach, nierównym terenie i na świeżym śniegu. Buty z tej grupy sprawdzają się zawsze, niezależnie od warunków śniegowych, dlatego też otrzymały miano butów uniwersalnych. Można wykorzystywać je do jazdy wszechstronnymi stylami. 

Grupa AllRound – propozycje dla osób początkujących

Buty narciarskiej tej klasy to najlepszy wybór w przypadku narciarzy początkujących, dla których przede wszystkim liczy się wygoda aniżeli sportowe osiągnięcia. Modele te charakteryzują się przede wszystkim lekkością i dobrym ociepleniem. Świetnie sprawdzają się one do jazdy rekreacyjnej. 

Grupa Lady – damskie buty narciarskie

Buty narciarskie dla kobiet powstały z uwzględnieniem anatomicznych różnic w budowie kobiecych stóp i nóg. Buty te zwykle mają nieco niższą cholewkę z uwagi na dłuższy mięsień łydki u pań oraz nieco mniejszą objętość buta z uwagi na fakt, iż kobiety posiadają znacznie delikatniejsze stopy. Ponadto buty z tej kategorii mają też cieplejszą wkładkę. Poszczególne propozycje w tej grupie charakteryzują się różnym poziomem zaawansowania, dlatego panie mogą swobodnie wybrać model dostosowany do własnych umiejętności. 

Buty dla dzieci 

Nie sposób nie uwzględnić w tym zestawieniu butów dedykowanych dla najmłodszych. Modele dla dzieci zostały opracowane adekwatnie do budowy anatomicznej stopy dziecka. Z uwagi na rozbudowaną ofertę buty te można także dobrać oczywiście adekwatnie do stopnia zaawansowania malucha. Buty zapinane na jedną klamrę przeznaczone są dla początkujących dzieciaków, zaś te zapinane na cztery klamry, dla nieco bardziej zaawansowanych małych narciarzy. To co wyróżnia te modele to lekkość i mniejszy poziom sztywności. Dzięki temu dzieciaki są w stanie wytrzymać w butach narciarskich nawet wiele godzin. Warto pamiętać, aby dzieciom zawsze wybierać buty z tej grupy, a nie modele przeznaczone dla dorosłych w pasującym rozmiarze. Takie postępowanie może bowiem przyczynić się do powstawania urazów i kontuzji. 

Scroll to Top